Czy można leczyć zapalenie pochwy w domu?

Domowe sposoby na zapalenie pochwy u kobiet

Infekcje intymne zdarzają się bardzo często, a zapada na nie połowa populacji, czyli prawie wszystkie kobiety. Jednym zdarza się to raz w życiu, inne cierpią na nawroty i zmagają się z problemem systematycznie. Podobnie jak leczenie sezonowej grypy tak i zapalenie pochwy można leczyć za pomocą antybiotyków, a jedyna różnica polega na tym, że trzeba je w porę rozpoznać i zgłosić się do lekarza. Wiele kobiet czuje opór przed ginekologiem z uwagi na intymność badania, jednak lekarze, którzy zdają sobie z tego sprawę starają się zachowywać neutralnie, a niekiedy nawet zbyt obcesowo podkreślając naturalność takiej wizyty. Pomimo to kobiety wciąż szukają sposobów na domowe metody leczenia infekcji.

Zioła jak zawsze niezawodne

Oczywistym jest, że wizyty u lekarza odkładać nie można. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nigdy nie można być pewną rozpoznania, a jeśli zdecyduje się źle i będzie wspomagać organizm w zwalczaniu innej choroby niż wystąpiła można doprowadzić do jej rozwinięcia i poważnych konsekwencji. W wielu wypadkach drobne infekcje, jak zapalenie pochwy czy nadżerka mogą się skończyć bezpłodnością, a nawet rakiem szyjki macicy i zgonem. Osoby, które chcą sobie w jakiś sposób pomóc mogą sięgnąć po niezawodne zioła. Dotyczy to raczej stanów początkowych, kiedy dopiero pojawiły się nasilone i zmienione upławy. Konieczna jest także obserwacja, a jeśli objawy nie ustępują koniecznie jednak trzeba odwiedzić lekarza. Do ziół, które wspomagają leczenie stanów zapalnych zalicza się ziele pokrzywy, białej koniczyny, kobylaka, oraz mieszankę ziołowa, w której skład wchodzą krwawnik, kłącze pięciornika, liść rozmarynu, kwiat jasnoty i majeranek. Herbatki należy pić 2-3 razy dziennie.

Inne domowe metody

Poza ziołowymi herbatami w domowych przepisach i sposobach naszych babć można znaleźć też trochę innych ciekawych sposobów na zwalczenie upławów. Większość z nich wykorzystuje antyseptyczne właściwości roślin takich, jak rumianek, czosnek czy jogurt z bifidobakteriami. Skuteczne przy zapaleniu pochwy są na przykład zakładane na noc tampony z ząbku czosnku owiniętego w gazę i wyposażonego w sznureczek do wyjęcia. Znane są też dobroczynne właściwości rumianku, który w tym wypadku stosuje się do podmywania. Ciekawym, choć budzącym wątpliwości sposobem jest też smarowanie na 10 minut stref intymnych naturalnym jogurtem. Zawarte w nim bakterie odbudowują florę niszcząc szkodniki. Naturalnie do sposobów domowych trzeba podchodzić z dystansem i zawsze lepiej wybrać lekarza.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Czy można leczyć zapalenie pochwy w domu?, 4.0 out of 5 based on 1 rating
About the Author

Leave A Response